top of page

Projekt Hraboš

Projekt „SS06020333 Tlumení populačních hustot hraboše polního (Microtus arvalis) pomocí rostlinných repelentů"

„Tento projekt je financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva životního prostředí ČR v rámci Programu Prostředí pro život.“ Tento projekt byl financován v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.


Cíl projektu


Projekt je zaměřen na tlumení populačních hustot hraboše polního pomocí rostlinných repelentů a rostlinných druhů s repelentními účinky na tohoto škůdce. Hlavním cílem projektu je nalézt nové ekologicky přijatelné postupy, které mohou být aplikovatelné v zemědělské praxi za účelem omezení spotřeby rodenticidních přípravků používaných zejména v obdobích přemnožení populací hraboše polního. Dílčími cíly projektu je vytvoření nového ekologického přípravku, na bázi rostlinných extraktů, který bude mít repelentní účinky na hraboše polního a nalézt vhodné rostlinné druhy, které bude možné využít v běžném systému zemědělské praxe za účelem omezování šíření hraboše polního do nových lokalit.


Postup projektu


V první roce projektu jsme identifikovali repelentní rostliny, které je možné na farmě pěstovat - konopí, len, čičorka, čirok, kmín, koriandr, fenykl.


Na konci experimentu byl pro budoucí využití na farmě (vzhledem k využití, agrotechnice a dostupnosti osiva) jako repelentní rostlina zvolen čirok.


Našim nejdůležitějším poznatkem je, že pestrý osevní sled, vhodná agrotechnická opatření a podpora biologické regulace, zejména pak poštolek, může v kombinaci s využíváním repelentních pásů významně potlačit tlak hrabošů v obdobích jejich gradace, která nastává jednou za 2-4 roky.


Také máme radost z toho, že po posledním monitoringu poštolníků z 2. června vidíme osídlení a nakladení vajíček do všech budek.


Článek v časopise Úroda k přečtení zde.




bottom of page