Konference, DNA půdy v laboratoři, prázdná nádrž a první ekofarmář ostrova – náš týden na Kypru
- Tereza Humešová
- 28. 5.
- Minut čtení: 1
V rámci projektu ECO-READY jsme jako Living Lab PROBIO strávili intenzivní květnový týden na Kypru. Nejprve na mezinárodní konferenci v Limassolu, kde jsme diskutovali o biodiverzitě, potravinové bezpečnosti a strategiích pro zvládání extrémních scénářů v zemědělství.
Následoval praktický workshop: DNA screening půdy pomocí eDNA technologií – věnovali jsme se správné extrakci DNA z půdy – i drobné chyby při vzorkování nebo extrakci mohou vést ke zkresleným výsledkům o přítomnosti mikroorganismů, hub či hmyzu. Pracoviště v Limassolu na Kypru má speciální protokoly, které těmto chybám předcházejí.
💡 Workshop nás inspiroval k úvahám, jak lépe využívat poznatky o půdním mikrobiomu v každodenní praxi. Chceme hledat cesty, jak zemědělcům nabídnout jednoduché nástroje, které jim pomohou sledovat a zlepšovat mikrobiální zdraví půdy – v kontextu ekologického hospodaření, chorob a klimatických výkyvů.
Vyvrcholením byla návštěva prvního ekologického farmáře na Kypru – Andrease, který již od roku 2005 pěstuje tvrdou pšenici, Pitaya (dračí ovoce), olivy, rajčata a cukety.
Pšenici seje v listopadu a dříve sklízeli v červnu. Teď už od května. Jenže letos je všechno jinak:
v březnu mrazy v noci, na některých místech až -15 °C a přes den přes 30 °C
málo srážek, špatně rozložených
pšenice na celém ostrově je nízká (15–20 cm), s ukončeným růstem a většinou s prázdnými klasy
💧 A když jsme se Andrease zeptali, kdy naposledy měla vodu zadržovací nádrž na dešťovou vodu, začal počítat na prstech. Mysleli jsme, že počítá týdny. Možná měsíce. Byly to ale roky. Naposledy se nádrž naplnila před čtyřmi lety.
🌍 Tyto extrémní situace jsou přesně tím, na co se v rámci ECO-READY snažíme hledat řešení – sdílením dat, scénáři a podporou adaptace zemědělců napříč Evropou.