Pomoc při vytváření a podpoře "živých laboratoří" (living labs - LL) je důležitou strategií v rámci výzkumu a inovací EU, která podporuje přenos užitečných znalostí do praxe - často na poli nebo na farmě.
Živé laboratoře?
V zemědělství je cílem živých laboratoří nejčastěji najít pozemek nebo farmu pro testování a demonstraci nových zemědělských technik nebo vybavit stávající farmu vhodnými nástroji a zařízením. Živá laboratoř je místem, které mohou zemědělci, poradci a další skupiny navštívit a přímo se od nich učit, čímž se sami stávají součástí širší komunity živé laboratoře.
V rámci projektu ECO-READY, jehož cílem je vytvořit systém sledování vznikajících hrozeb pro potravinovou bezpečnost a biologickou rozmanitost v reálném čase, jakož i strategie odolnosti založené na znalostech, bylo na jaře letošního roku (2024) vybráno 10 živých laboratoří na základě otevřené výzvy a procesu hodnocení. Zastupují 10 různých zemí z různých klimatických regionů Evropy. Dvě z živých laboratoří ECO-READY jsou plně zaměřeny na ekologické zemědělství, jedna v Dánsku a druhá v České republice. V tomto článku vám tyto ekologické živé laboratoře a naši dosavadní spolupráci s nimi představíme.
Vývoj scénářů pro modelování potravinové bezpečnosti
Nejdříve však trochu informací o cílech spolupráce s živými laboratořemi. ECO-READY si zvolilo roky 2030 a 2050 jako budoucí kotvy, kolem kterých se budou rozvíjet možné budoucí scénáře pro zemědělství a produkci potravin. Každá živá laboratoř byla požádána, aby si vybrala 5 zemědělských produktů důležitých v jejím regionu a aby určila hnací síly změn nebo potenciální otřesy současného systému, přičemž nejzřetelnější byly dvě změny klimatu a extrémní počasí.
Na základě těchto produktů a hnacích sil se živé laboratoře setkaly s malými skupinami partnerů ECO-READY, aby společně vypracovali 5 scénářů potravinové bezpečnosti. Tyto scénáře budou sloužit jako základ pro modelování, které povede tým odborníků ECO-READY na univerzitě ve Wageningenu s podporou dalších pracovníků Společného výzkumného střediska Evropské komise (JRC). Mohou zahrnovat jak výzvy a rizika, tak i příležitosti.
Cílem modelování je odhadnout, jak by se jednotlivé scénáře mohly vyvíjet s výhledem do roku 2030 a 2050. Bude se zabývat tím, jak bude ovlivněna produkce vybraných produktů jednotlivých živých laboratoří a zkoumat celkový dopad na širší potravinový systém. A co je nejdůležitější, mohou být identifikovány možné strategie zmírnění a odolnosti, které poslouží jako základ pro politická doporučení i pro skutečné polní experimenty nebo pokusy, které budou testovány v živých laboratořích. Všechny klíčové poznatky a výsledky projektu budou dostupné komukoliv prostřednictvím mobilní a webové aplikace ECO-READY Observatory, která je hlavním hmatatelným výstupem projektu.
Dobrá, bez dalších okolků se seznamte s těmito průkopníky ekologického zemědělství!
LivOrganic, Dánsko
Tuto živou laboratoř tvoří čtyři dánské organizace:
Institut pro potravinářská studia a zemědělsko-průmyslový rozvoj (IFAU) přináší zkušenosti v oblasti aplikovaných sociálních věd se zemědělsko-potravinářskými systémy, hodnotovými řetězci a trhy s potravinami a vede laboratoř LivOrganic.
Katedra agroekologie Aarhuské univerzity, která přináší odborné znalosti v oblasti modelování a scénářů změny klimatu, nástrojů precizního zemědělství a plodin na orné půdě.
Organic Denmark zastřešuje dánskou ekologickou komunitu od farmy až po stůl a poskytuje odborné znalosti v oblasti ekologického zemědělství a rámcová politická doporučení.
Nakonec MAA.C ApS, malý a střední podnik, který se specializuje na propagaci a osvětu ekologických produktů a sdružuje síť Bio Aus Dänemark, která propojuje výrobce s trhy.
Společnost LivOrganic se rozhodla zaměřit na mléko a mléčné výrobky, jablka, brambory, jarní ječmen, oves, cukrovou řepu a řepku - tedy na několik dalších produktů, což odráží jejich nadšení. Ve svém návrhu na výzvu ECO-READY living-lab formulovali svůj hlavní cíl následovně: "Uspořádat v Dánsku udržitelnou tematickou živou laboratoř, která by zkoumala dopady klimatických změn, biologické rozmanitosti, agronomie a trhů na rozhodování aktérů o zvýšení nebo snížení produkce ekologických potravin, a tím i na potravinovou bezpečnost." LivOrganic se tak postaví k řešení dvou hlavních dilemat: i) využití zemědělské půdy pro produkci potravin versus jiné účely a ii) využití plodin a dalších zemědělských produktů pro potravinářské nebo nepotravinářské účely.
Skupina rovněž upozorňuje na nedostatek údajů - jak environmentálních, tak socioekonomických - o mnoha ekologických plodinách a produktech. Ve spolupráci s ECO-READY se snaží pomoci tyto mezery v údajích zaplnit. Doslova základem pro to je pěti hektarové moderní pokusné místo provozované Aarhuskou univerzitou a také pole deseti pěstitelů, kteří budou vyzváni k participaci a poskytnutí dalších kritických údajů a praktické zpětné vazby. Co se týče socioekonomické stránky rovnice, společnost LivOrganic zapojí studenty, zemědělce, podniky, zpracovatele potravin, velkoobchodníky a maloobchodníky, spotřebitele a tvůrce politik do řady cílených akcí a aktivit během dvouleté spolupráce s ECO-READY. Tento vícerozměrný přístup ke shromažďování údajů pomůže jak při šíření projektu, tak poskytne užitečný nástroj pro sladění akademické obce, průmyslu a politických subjektů.
Scénáře
Společnost LivOrganic a partneři programu ECO-READY (včetně IFOAM Organics Europe) společně vypracovali různorodý soubor scénářů, z nichž každý "popisuje předpokládanou budoucnost a předpokládaný dopad na ekologickou zemědělskou produkci". Stručně řečeno, jádrem jednotlivých scénářů jsou tyto otázky:
Jak ovlivní předpokládané změny teploty a srážek produkty vybrané v živé laboratoři? Jeden scénář zkoumá zvýšené srážky a vyšší teploty v zimním období, což ovlivní odvětví mléka a mléčných výrobků, cukrové řepy a brambor; druhý se zaměřuje na vyšší teploty a periodické riziko sucha v letním období.
Jak může biologická rozmanitost prospět zemědělské produkci? LivOrganic uvádí mnoho přínosů a příkladů, jako je aktivní omezení výskytu škůdců a hub, dosažení odolnosti prostřednictvím meziplodin a smíšených chovů hospodářských zvířat a plodin, diverzifikace trhu zavedením nových a dědičných odrůd a ochrana před extrémními výkyvy počasí.
Jak ovlivní ekologické farmy a jejich rozhodování předpisy o využívání půdy na národní úrovni, které motivují zemědělce k tomu, aby půdu vyřadili z produkce a místo toho ji využili k obnově přírody nebo výrobě energie (např. solární farmy)?
Living Lab LivOrganic zdůraznila, že tyto scénáře jsou "prvním návrhem", výchozím bodem, a že je dánští ekologičtí zemědělci ve své komunitě ještě musí ověřit a případně upřesnit. K nadcházejícím aktivitám organizovaným organizací LivOrganic patří jeden seminář, který byl připraven společně s mladými ekologickými zemědělci a jehož cílem je definovat budoucnost ekologického zemědělství v Dánsku, a další seminář, který přivede ekologické producenty k jednacímu stolu, aby diskutovali o produkci v kontextu budoucích klimatických změn.
Living Lab PROBIO, Česká republika
Koordinátorem projektu PROBIO Living Lab je společnost Czech Organics, s.r.o., kterou v projektu zastupuje její zakladatel Jan Trávníček. Czech organics je mladá, rychle se rozvíjející společnost poskytující komplexní poradenské služby a výzkum v oblasti ekologického zemědělství v České republice. Druhým partnerem je Ekofarma PROBIO, s.r.o., fungující ekofarma o rozloze 371 ha, která byla založena v roce 2007 a od roku 2018 je také oficiální demonstrační farmou Ministerstva zemědělství ČR. Farma se dlouhodobě zabývá aplikovaným výzkumem v oblasti ekologického zemědělství. Současným ředitelem farmy je Michael Vrána, který se bude podílet na spolupráci. Třetím oficiálním členem, s velmi podobným, ale přesto razantně odlišným názvem, je PRO-BIO, obchodní společnost s.r.o. Obchodní společnost PRO-BIO byla založena v roce 1992 a je jedním z největších zpracovatelů biopotravin v České republice. V současné době spolupracuje s více než 100 tuzemskými zemědělci a je výrobcem certifikovaných ekologických osiv. Adam Brezáni je zapojen jak do společnosti Ekofarma PROBIO, tak do společnosti PRO-BIO obchodní společnost s.r.o. a bude je na veletrhu ECO-READY zastupovat.
Partneři živé laboratoře PROBIO se nacházejí v zemědělské oblasti Velké Hostěrádky v Jihomoravském kraji, která je vzhledem k místnímu klimatu jednou z nejsušších oblastí v zemi, a proto se zde projevuje značná eroze půdy. Ve spolupráci s ECO-READY se zaměří na vepřové maso, pohanku, špaldu, vojtěšku a jetel inkarnát.
Kromě certifikovaných ekologických postupů společnost Ekofarma PROBIO a její partneři znovu zavedli a pěstují staré odrůdy obilovin a pohanky, aby lépe přizpůsobili rostlinnou výrobu klimatickým změnám a zabránili dalšímu zhoršování kvality půdy. Pro svůj region identifikují nedostatky, požadavky na data a způsob, jakým je pomohou řešit prostřednictvím spolupráce s ECO-READY i mimo ni. Většina nedostatků souvisí s nedostatkem dat nebo zdrojů na místní úrovni. Jako příklad lze uvést nedostatek údajů o dopadech různých environmentálních a klimatických faktorů na plodiny pěstované v regionu, nedostatečný přenos znalostí a technologií mezi místní zemědělskou komunitou kvůli nedostatku poradců a nedostatečné možnosti spolupráce na místní a regionální úrovni.
Již ve svém návrhu se společnost PROBIO dotkla možných politických doporučení týkajících se jejich pěti vybraných produktů. Například "politické pobídky pro zavádění klimaticky šetrných postupů v chovu prasat", "politiky podporující víceleté travinobylinné směsi, jako jsou dotace na střídání plodin, které zahrnují například jetel nebo vojtěšku", a "politiky podporující vývoj a zavádění odolných odrůd špaldy". Na těchto politických doporučeních budeme jako IFOAM Organics Europe úzce spolupracovat s živými laboratořemi, což je klíčový výsledek projektu.
Scénáře
Česká republika zažívá teplejší zimy a léta, celkově méně, ale intenzivněji prší, což vede k průměrně sušším podmínkám. Podle prognóz IPCC budou tyto trendy v příštích desetiletích pokračovat a zesilovat.
Aby bylo možné začít řešit tyto současné a budoucí výzvy, zaměří se partneři PROBIO a ECO-READY na modelování a experimenty v rámci pěti hlavních scénářů:
Stávající stav: Jaká bude pravděpodobně situace v roce 2030 a 2050 u pěti vybraných produktů?
Extrémní výkyvy počasí a jejich dopady
Udržitelné postupy, které mohou zmírnit dopady extrémních povětrnostních jevů, jako je zlepšení zdraví půdy a biologické rozmanitosti.
Narušení trhu s biopotravinami způsobené "ekonomickými/obchodními záležitostmi, inflačními tlaky v kombinaci s rostoucími cenami zemědělských produktů".
Příspěvek k udržitelnosti místních dodavatelských řetězců ekologického zemědělství prostřednictvím vzdělávacích programů, jakož i revize politik ekologického zemědělství.
U všech scénářů budou zkoumány dopady a slibné strategie zmírňování a přizpůsobování.
Závěrem lze říci, že jsme rádi, že se tyto dvě nadšené ekologické živé laboratoře zapojili do projektu ECO-READY, a těšíme se, že nyní, když jsou letní prázdniny za námi, budeme v naší spolupráci pokračovat. Na této mapě najdete seznam všech živých laboratoří ECO-READY, včetně popisu a dalších informací.
O projektu ECO-READY
Projekt ECO-READY financovaný programem Horizont Evropa chce sloužit politice, zemědělským podnikům, podnikům, spotřebitelům a společnosti. Bude hodnotit faktory změny klimatu, které ovlivňují potravinovou bezpečnost a biologickou rozmanitost v celé Evropě. Pochopení zranitelnosti potravinového systému EU umožní projektu vypracovat scénáře, které budou testovány sítí 10 živých laboratoří. IFOAM Organics Europe se jako partner projektu podílí na spoluvytváření metodiky tvorby scénářů a podporuje první kolo delfské studie, jejímž cílem je identifikovat místní výzvy a zájmy týkající se potravinové bezpečnosti, biologické rozmanitosti a změny klimatu.
V letech 2022 až 2026 bude 18 partnerů z 11 zemí (a 10 živých laboratoří) často a trvale zpřístupňovat poznatky, které získají, prostřednictvím elektronické platformy a mobilní aplikace ECO-READY Observatory. Sledujte vývoj projektu na YouTube, LinkedIn, Instagramu, X a Facebooku.
👉 Celý text newsletteru je k dispozici pod tímto odkazem.